Vánoce jsou časem pohádek. Ty nejoblíbenější vznikly ve spolupráci s Filmovým studiem Barrandov, a to včetně kostýmů. Ve Fundusu Barrandov Studia k nim tak mají spoustu zajímavých informací, které jste dost možná nevěděli. Prozrazuje je vedoucí fundusu Eva Žambochová:
Císařův pekař a pekařův císař (1951): Kostýmy pro tento film byly inspirovány skutečnou renesancí, mnoho z nich se pak objevilo v pohádce Byl jednou jeden král.
Pyšná princezna (1952): Pohádku všichni známe jako černobílou, mnoho lidí je tak vždy překvapeno, že šaty princezny Krasomily byly ve skutečnosti žluté. Rekvizity v záběrech zahrady a hradu byly z velké části vytvořeny z papíru a malovaných kulis, protože rozpočet filmu byl omezený.
Princezna se zlatou hvězdou (1959): Myší kožíšek princezny Lady byl ve skutečnosti vyroben z králičí srsti, protože skutečné myší kožíšky by byly příliš malé a obtížné na zpracování. Zlatá hvězda na čele princezny byla vytvořena ze zlatého papíru a byla připevněna pomocí speciálního lepidla. Šikovné švadleny ve Fundusu Barrandov Studia v roce 2023 ušily repliku bílých hedvábných šatů princezny Lady, jejich výroba zabrala 115 hodin.
Limonádový Joe (1964): Kostýmy jsou inspirovány americkými westerny, zářivé barvy byly úmyslně přehnané, aby kontrastovaly s šedivými kulisami westernového salonu. Bílá košile hlavního hrdiny záměrně zvýrazňovala jeho nevinnost.
Starci na chmelu (1964): Kostýmy hlavních postav byly navrženy tak, aby odrážely kontrast mezi městem a venkovem. Hančin kostým byl moderní, zatímco Filipovo oblečení bylo jednoduché a praktické.
Šíleně smutná princezna (1968): Kostýmní výprava této pohádky je typickou ukázkou kostýmního návrhářství šedesátých let, zejména díky použití geometrických tvarů a barevných kontrastů. Černé šaty existují ve dvou vyhotoveních, jedny pro Helenu Vondráčkovou, ve druhých hrál Josef Kemr.
Kladivo na čarodějnice (1969): Kostýmy jsou inspirovány dobovými malbami z období inkvizice, látky byly ručně barveny přírodními pigmenty, aby působily autenticky.
Dívka na koštěti (1972): Plášť ředitele školy má čtyři rukávy.
Tři oříšky pro Popelku (1973): Červánkové šaty se šily minimálně ve dvou provedeních. Jedny šaty ve velikosti pro Libušku Šafránkovou, ve druhých hrála tehdy těhotná Dana Hlaváčová. Pro hlavní postavy byla na Barrandově vyrobena krejčovská torza, na kterých se kostýmy připravovaly bez přítomnosti samotných herců.
Jak utopit Dr. Mráčka (1974): Kostýmy vodníků byly navrženy s důrazem na zelené a modré odstíny, aby symbolizovaly spojení s vodou. Doplňky byly často pokryty lesklými materiály, aby připomínaly řasy.
Adéla ještě nevečeřela (1978): Detaily použitých kostýmů byly inspirovány původními návrhy ze soudobých módních časopisů.
Postřižiny (1980): Ve filmu je i díky kostýmům a použitým rekvizitám znázorněn přerod společnosti ze secese do uvolněných 20. let.
Tajemství hradu v Karpatech (1981): Oblečení hraběte Teleke z Tölökö mělo záměrně velké klopy a knoflíky, aby byl podpořen komický přesah filmu. Šaty jsou doplněny vánočními ozdobami, což na kameře tvoří žádoucí efekt pompéznosti. Dochoval se i nábytek ve stylu benátského rokoka s italskými motivy.
Arabela (1980): Kouzelné prsteny jsou v několika vyhotoveních, vytvořeny byly v barrandovských dílnách.
S tebou mě baví svět (1982): Kostýmy odrážely typickou módu tehdejší doby, dochovaly se i dětské lyžařské komplety.
S čerty nejsou žerty (1984): Maketa vlka hrála také v seriálu Arabela. Kostýmy jsou inspirovány rokokem. Vojenské uniformy jsou jedny z nejoblíbenějších vojenských uniforem ve barrandovském Fundusu.
Kostýmy z legendárních pohádek jsou umístěny ve výstavních prostorách a ve Fundusu Barrandov Studia, který patří k nejrozsáhlejším půjčovnám v Evropě. Pro mnohé možná překvapivě není otevřený pouze profesionálům, ale také veřejnosti. Výše zmíněné pohádkové kostýmy k zapůjčení samozřejmě nejsou, ale na výběr je bezpočet dalších kostýmů pro nejrůznější příležitosti. Vše je přehledně rozčleněno podle druhů a historických slohů v mimořádně obsáhlé časové linii – doslova od pravěku po současnost.
Více informací najdete na https://www.fundus.barrandov.cz/
Kontakty
Oficiální web: Filmové studio Barrandov – Barrandov Studio a.s.